SYNTHESISEREMS VCS 3 "The putney", Electronic Music Studios, 1960/70-tal.
Fodral i valnöt med laminerad panel.
Monofonisk synt, tre acceleratorer, noise-generator, två inputförstärkare, en ringmodulator, voltkontrolerat lågpassfilter (VCF), en trapezoid envelope generator, joy-stick, voltkontrolerad spring reverb och en nål-matrix.
Serienr 390. 220 volt. Jordat uttag.
KONDITIONSRAPPORT
Slitage. Kompletterad. Ej fullt genomgången, men startade vid inlämningstillfället.
PLACERING
Frihamnen 16 A, 417 55 Göteborg - D1
FÖLJERÄTT
Nej